Články & návody

Js-truckparts.cz - Truck Shop - zástěrky, spoilery, osvětlení - vše pro truck na jednom místě.

Autopůjčovna Smíšovský - Půjčovna dodávek i osobních aut Brno.

Logbookie - GPS lokace vozidel.

Otevreniauta.cz - NON-STOP nouzové otevírání všech typů aut v Brně

Spedice Ostrava Joppa Logistics s.r.o - mezinárodní doprava a spedice.

DoKurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů po celé ČR. Přidání kurzu zdarma.

Repase vstřikovačů - repase vstřiků za nejnižší ceny.

Autopujcovnaraus.cz - půjčovna střešních boxů, nosičů kol, nosičů lyží a sněhových řetězů.

Autodilyadoplnky.cz - prověřená tažná zařízení. Možnost montáže.

Fermatmachinery.com - Bazarové brusky skladem.

Havenets s.r.o. - servis datových sítí v Praze a okolí.

5 zajímavostí o Porsche

Slavná značka

I když Porsche možná nemáte ani nikdy mít nebude, neznamená to, že o něm nemůžete vědět víc. Naopak. Tato automobilka je tak slavná, že se vyplatí vědět, jak vznikla a proč se tolik proslavila. A tak se na to podíváme nyní podrobněji.

První zajímavostí je, že ačkoliv mluvíme o této značce jakožto o Porsche, tak oficiální název společnosti zní Dr. Ing. h.c. F. Porsche Aktiengesellschaft, případně Porsche AG.

Součást koncernu

Leckdo posměšně mluví o Škoda Auto jako o koncernu. Jak víme, tato legendární česká automobilka už nějaký ten rok (co rok, už je to více než 30 let!) není česká, nýbrž patří pod Volkswagen AG. A možná jste nevěděli, že Porsche je na tom úplně stejně. I tato automobilka už dávno není samostatnou jednotkou, nýbrž patří pod koncern Volkswagen AG. Stalo se to v roce 2019, ale obě automobilky k sobě měly blízko už od samého počátku své výroby, a to díky otci zakladateli značky Porsche.

Zakladatel Porsche

A to je třetí zajímavost. Původ značky Porsche. Název automobilky vznikl podle jména konstruktéra Ferdinanda Porsche, který se narodil  3. září 1875 ve Vratislavicích nad Nisou. Ke svému prvnímu „poršátku“ ale ušel dlouhou cestu, protože nejprve pracoval právě pro Volkswagen a z jeho rukou pochází slavný vůz Volkswagen Brouk. Do svých služeb ho doslova najal Adolf Hitler, který měl za cíl vyrábět v německu lidové vozy. A kromě toho si Ferdinand Porsche jako „bokovku“ zkonstruoval i několik obrněných vojenských vozů.

Až po druhé světové válce se konstruktér odtrhl od automobilky Volkswagen a se svým synem v roce 1947 vytvořil první vůz nesoucí jeho jméno – Porsche 356. Toto auto už mělo svůj typicky zakulacený tvar. Vůz měl úspěch, a tak dvojice již o rok později založila svou vlastní automobilku – Porsche. Ferdinand Porsche se ale jejích největších úspěchů nedožil. Zemřel v roce 1952.

Nejznámější modely

Dále se podívejme, která Porsche se stala ikonickými a po kterých touží a toužil snad každý chlapec i muž. Modelů v automobilce vznikla celá řada, ale některé rychle zapadly, zatímco o jiné je zájem mezi sběrateli aut dodnes.

K nejslavnějším dozajista patří Porsche 911, které se stalo doslova ikonou této značky a pod různými sériovými čísly se vyrábělo a dosud vyrábí v mnoha různých obměnách. Najdete ho jakožto Porsche 911 R, Porsche 911 GT1 Strassenversion, Porsche 911 ST nebo Porsche 911 (964) Speedster Widebody.

Budoucnost

Nakonec se podívejme na Porsche z dnešního a budoucího pohledu. Automobilka stále funguje a  stále vyrábí. A to jak běžné sportovní vozy, tak i ty závodní. Čas od času ukáže i nějaký prototyp, který vzbudí vlnu zájmu, ale sériové výroby se nedočká (například Porsche Varrera, Porsche Boxster Concept, Porsche Carrera GT Concept nebo Porsche E2).

A poslední a největší novinkou je asi to, že v roce 2021 Porsche odkoupilo společnost Bugatti Rimac, která sdružuje stejnojmenné značky aut.

Přečtěte si také Felipe Massa to s auty fakt umí nebo Formule 1 anebo co jste možná nevěděli

Fotografie