Články & návody

Js-truckparts.cz - Truck Shop - zástěrky, spoilery, osvětlení - vše pro truck na jednom místě.

Autopůjčovna Smíšovský - Půjčovna dodávek i osobních aut Brno.

Logbookie - GPS lokace vozidel.

Otevreniauta.cz - NON-STOP nouzové otevírání všech typů aut v Brně

Spedice Ostrava Joppa Logistics s.r.o - mezinárodní doprava a spedice.

DoKurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů po celé ČR. Přidání kurzu zdarma.

Repase vstřikovačů - repase vstřiků za nejnižší ceny.

Autopujcovnaraus.cz - půjčovna střešních boxů, nosičů kol, nosičů lyží a sněhových řetězů.

Autodilyadoplnky.cz - prověřená tažná zařízení. Možnost montáže.

Fermatmachinery.com - Bazarové brusky skladem.

Havenets s.r.o. - servis datových sítí v Praze a okolí.

Formule 1 aneb Co jste možná nevěděli

Michael Schumacher

Mužem, který je s Formulí 1 neodmyslitelně spjat, je dozajista Michael Schumacher. Stal se legendou, vznikly o něm dokumenty, jeho hvězda zářila. Tento Němec se v roce 2004 stal rekordmanem mezi držiteli titulů, protože jich měl na kontě již 7 (dostižen byl až v roce 2020, ale předstižen nikdy). A to přitom začínal na motokárách.

Podle všech statistik jde o nejúspěšnějšího závodníka Formule 1. Jeho slavná kariéra skončila ale předčasně a velmi nešťastně – v roce 2013 lyžoval v Alpách a měl úraz, když narazil hlavou do skály. Upadl do kómatu a jeho stav byl velmi vážný. Není přesně známo, jak na tom aktuálně je, ale zjevně ne příliš dobře a podle všech dostupných zpráv má problémy s pohybem i komunikací, ačkoliv své okolí prý vnímá.

Titul in memoriam

Ve světě Formule 1 není příliš obvyklé, aby se uděloval titul in memoriam, tedy posmrtně. Stalo se to jen jednou, a to v roce 1970. Tento titul byl „předán“ rakouskému závodníkovi Jochenu Rindtovi, který zemřel při kvalifikaci na Velkou Cenu Itálie. Měl vážnou nehodu, při které vozu upadla obě přední kola a roztočil se, což Jochen Rindt nepřežil. S vážnými poraněními byl převezen do nemocnice, kde zemřel ve svých 28 letech. Na uctění jeho památky a pro dřívější úspěchy v téže sezóně pak obdržel právě titul in memoriam.

Nejmladší mistr světa

Někdo musí být nejmladší. Ve Formuli 1 se toto prvenství podařilo získat německému závodníkovi Sebastianu Vettelovi. V roce 2006 byl určen jakožto testovací a rezervní jezdec v týmu BMW Sauber, přičemž se zúčastnil volného tréninku a ve svých 19 letech tam byl nejmladší. Navíc se stal nejmladším nositelem titulu Mistr světa Formule 1, a to v roce 2010. Tehdy mu bylo jen 23 let. A Sebastian Vettel ve své slibně rozjeté kariéře pokračuje dál – i když tvrdí, že velmi brzy plánuje závodní kariéru ukončit.

Počet závodů v sezóně

Asi už jste si všimli, že v jedné závodní sezóně se nejede jen jeden závod Formule 1. Těchto „Grand Prix“ bývá zpravidla více, ale málokdy je předem jisté, kolik jich v příštích letech bude. Každý rok je totiž počet Grand Prix jiný. Nejméně jich proběhlo v roce 1950, kdy formule na závodní dráhu vyjely pouze sedmkrát. Pomyslný rekord v tomto ohledu drží rok 2005, kdy se počet Grand Prix dostal až na neuvěřitelných 19. A to pořád není konečné číslo, protože lidé z oboru často hovoří o plánu navýšit počet závodů v jedné sezóně až na dvacet dva. Kdy a zda k tomu dojde, ale není zřejmé.

Přečtěte si také Felipe Massa to s auty fakt umí nebo Šílená Tokijská motorshow 2015

Fotografie