Články & návody

Js-truckparts.cz - Truck Shop - zástěrky, spoilery, osvětlení - vše pro truck na jednom místě.

Autopůjčovna Smíšovský - Půjčovna dodávek i osobních aut Brno.

Logbookie - GPS lokace vozidel.

Otevreniauta.cz - NON-STOP nouzové otevírání všech typů aut v Brně

Spedice Ostrava Joppa Logistics s.r.o - mezinárodní doprava a spedice.

DoKurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů po celé ČR. Přidání kurzu zdarma.

Repase vstřikovačů - repase vstřiků za nejnižší ceny.

Autopujcovnaraus.cz - půjčovna střešních boxů, nosičů kol, nosičů lyží a sněhových řetězů.

Autodilyadoplnky.cz - prověřená tažná zařízení. Možnost montáže.

Fermatmachinery.com - Bazarové brusky skladem.

Havenets s.r.o. - servis datových sítí v Praze a okolí.

Auto pro náctileté i důchodce. Víte, co můžete potkat na silnici?

Auto od 15 let

Existují auta, která je možné řídit od 15 let věku. Ano, čtete dobře – řídit. Takové patnáctileté dítě usedne za volant a vydá se do provozu. Nezní to úplně bezpečně, a to ani pro nezkušeného řidiče ani pro ostatní účastníky provozu. Ale je tomu skutečně tak. Obvykle se jedná o poměrně malé typy aut a nejběžnějším z nich je takzvané Moped auto – ale v současnosti přibývají i další značky a druhy.

Nízká rychlost

Tyto typy aut, které je skutečně možné řídit už od 15 let, se vyznačují nejen svou malou velikostí (obvykle se zdá, že i fabie je vedle nich obr), ale především svou nízkou rychlostí. Mají nastavený rychlostní limit na maximálně 45 kilometrů za hodinu, protože někdo určil, že taková „rychlost“ je bezpečná i pro mladé, nezkušené řidiče. Mimo jiné to znamená, že takové autíčko nesmí vjet na dálnici, což je s ohledem na nezkušenost řidiče dobře. Nicméně, i na běžné vozovce je nutné, aby si dával pozor.

Hit mezi seniory

Zajímavé je, že i když je tento typ aut v prodeji již několik let, tak počet zájemců mezi mladými lidmi není tak velký jako zájem ze strany seniorů. Leckteří starší lidé potřebují auto a chtějí řídit, ale rychlost už není jejich doménou a rychlý provoz je často děsí a nestíhají ho už tak dobře vnímat. Auto jedoucí méně než 50 km za hodinu je tedy ideální, aby si s ním dojeli na nákup, k lékaři či na návštěvu za známými.

Otázka ceny

Dalším důvodem, proč si podobná vozítka pořizují spíše staří lidé než ti nejmladší, je jejich cena. Takové autíčko totiž většinou nepořídíte za méně než 200 000 korun. A jen málo mladých lidí na to má a rodiče se asi moc nehrnou do toho, aby jim sponzorovali takové mini auto, které děti v 18 letech stejně zavrhnou a budou chtít nějaký pořádný stroj.

Zato důchodci, kteří mají něco našetřeno, si to dovolit mohou. Případně si pořídí již ojeté auto, které je výrazně levnější, ale jim postačuje.

Bezpečnost na silnicích

Jízda vlastním malým a pomalým autem může být pro mladé lidi skvělým tréninkem, jak se naučit pohybovat po vozovce a zvyknout si na roli řidiče. Až pak nastoupí do skutečné autoškoly, budou umět řídit, budou znát teorii a budou připravenější sednout za volant silného vozu.

Ale i tak musejí být opatrní a měli by si uvědomit, že jsou nezkušení a silnice nejsou úplně bezpečným místem.

Jen s opatrností, obezřetností a pokorou dosáhnou toho, že se stanou zkušenými řidiči a vyhnou se nehodám. A ostatní motoristé se zase musejí naučit být ohleduplnější a respektovat na silnicích i pomalejší vozidla s nezkušenými, ale odhodlanými řidiči.

Přečtěte si u nás také text na téma Zaměstnavatelé objevují výhody online školení pro řidiče nebo Nezanedbávejte úklid v autě. Na co při něm nesmíte zapomenout? 

Fotografie