Články & návody

Js-truckparts.cz - Truck Shop - zástěrky, spoilery, osvětlení - vše pro truck na jednom místě.

Autopůjčovna Smíšovský - Půjčovna dodávek i osobních aut Brno.

Otevreniauta.cz - NON-STOP nouzové otevírání všech typů aut v Brně

DoKurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů po celé ČR. Přidání kurzu zdarma.

Repase vstřikovačů - repase vstřiků za nejnižší ceny.

Autopujcovnaraus.cz - půjčovna střešních boxů, nosičů kol, nosičů lyží a sněhových řetězů.

Autodilyadoplnky.cz - prověřená tažná zařízení. Možnost montáže.

Fermatmachinery.com - Bazarové brusky skladem.

Havenets s.r.o. - servis datových sítí v Praze a okolí.

Ruční myčka nebo automatická?

Ruční myčka

Postarší řidiči zvyklí na ruční mytí často upřednostňují ruční myčky. Tam si auto umyjete sami, podobně jako doma. Ale s profesionálním vybavením. Taková myčka bývá levnější než automatická a auto odtud vyjede dokonale nablýskané. Můžete si přitom sami navolit, co všechno chcete využít. A když to nestačí, připlatíte si čas.

Jen si musíte dávat pozor, abyste se nezmáčeli, což je docela nepříjemné. Samotné mytí byste měli začít takzvaným předmytím a pak aktivní pěnou, která zbaví auto nejhorší špíny. Sama o sobě ovšem nemyje, takže pak nestačí auto opláchnout a odjet. Musíte použít teplou vodu s aktivním mikropráškem, která je druhou fází mytí. Prášek pak opláchnete vodou. A nakonec si můžete auto ještě navoskovat.

Obsluha poradí

Děsí vás ruční myčka, protože jste to nikdy nedělali a nevíte, jak postupovat? Nemusíte mít strach. U většiny myček je k dispozici obsluha. Auto za vás sice neumyje, ale poradí vám. A když tam nikdo takový není, tak určitě u mycího stojanu najdete návod. Ten si pečlivě přečtěte a teprve pak se pusťte do mytí.

Výhodou také je, že řada ručních myček už dnes akceptuje pletební karty. A platit můžete i postupně – za každou etapu mytí zvlášť. Což se vyplatí, protože pokud zaplatíte naráz a nečerpáte svůj čas, peníze vám nikdo nevrátí.

Automatická myčka

Jednodušším řešením je automatická myčka. Ta je velkým zážitkem především pro posádku vozu, zejména pak pro děti. Najedete do ní, zařadíte neutrál a necháte se po pásech provézt celou myčkou, přičemž v každé její části probíhá jiný proces mytí. Na konci vyjedete s dokonale umytým vozem.

Druhou variantou je takzvaná portálová myčka, do níž vjedete a zastavíte, ale nikam se neposouváte. Mycí portál se naopak pohybuje kolem vašeho vozu a veškeré součásti mytí probíhají postupně a na tomtéž místě.

Kartáčová myčka

Mytí v automatické myčce může probíhat velmi podobně jako v ruční myčce, akorát bez účasti člověka, který by auto zvnějšku myl – vše se dělá automaticky. Pak je tu ale ještě automatická myčka s kartáči. Takový typ byl v minulosti hodně populární a řidiči ho měli rádi, protože si říkali, že kartáče auto pěkně vydrhnou od veškeré špíny. Což je jistě pravda. Ale zároveň mohou poškrábat lak.

Pokud máte starší auto, tak drobné poškrábání z kartáčové myčky ani nezaznamenáte. Nedělá totiž žádné hluboké rýhy. Ale pokud máte nové auto, které je bez chybičky na laku, tak byste mohli po vyjetí z kartáčové myčky zůstat v šoku. Na laku totiž může zůstat spousta nenápadných škrábanců. A ty jsou nevratné.

Ale ne vždy to tak je – kvalitní kartáčové myčky neškrábou, a pokud ano, viděli byste škrábance na laku jen lupou nebo mikroskopem. Často se naopak řeší, že větší škody na laku auta může způsobit neodborné a neopatrné mytí kartáčem v ruční myčce (ten totiž už dávno nemusí být v perfektním stavu a auto dokáže poškrábat víc než rotující kartáče v automatické myčce).

Přečtěte si také 5 zajímavostí o Porsche nebo Kaipan – netradiční česká automobilka.

Fotografie