Články & návody

Js-truckparts.cz - Truck Shop - zástěrky, spoilery, osvětlení - vše pro truck na jednom místě.

Autopůjčovna Smíšovský - Půjčovna dodávek i osobních aut Brno.

Logbookie - GPS lokace vozidel.

Otevreniauta.cz - NON-STOP nouzové otevírání všech typů aut v Brně

Spedice Ostrava Joppa Logistics s.r.o - mezinárodní doprava a spedice.

DoKurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů po celé ČR. Přidání kurzu zdarma.

Repase vstřikovačů - repase vstřiků za nejnižší ceny.

Autopujcovnaraus.cz - půjčovna střešních boxů, nosičů kol, nosičů lyží a sněhových řetězů.

Autodilyadoplnky.cz - prověřená tažná zařízení. Možnost montáže.

Fermatmachinery.com - Bazarové brusky skladem.

Havenets s.r.o. - servis datových sítí v Praze a okolí.

Jak je to s vašim řidičským průkazem v zahraničí? Bude vám stačit?

Chystáte se na dovolenou po Evropě a netušíte, zda vám v zahraniční uznají řidičský průkaz? V tom případě nepřestávejte číst. Prozradíme vám, na co si dát pozor!

Informace obsažené v tomto článku nám poskytla pražská autoškola KING, která zajišťuje výcvik pro všechny skupiny řidičského oprávnění, rekvalifikace a v neposlední řadě také školení řidičů referentů.

Podle expertů je vhodné vyrazit do zahraničí i s mezinárodním řidičským průkazem. Teoreticky si však vystačíte s českým řidičákem, který většina evropských států uznává na základě tzv. vídeňské úmluvy. Státy, které na úmluvu nepřistoupily, obvykle český řidičský průkaz uznávají, ale v praxi záleží na individuálním přístupu policisty. Může se stát, že mu řidiský průkaz vydaný v České republice stačit nebude. Doposud však nejsou známé žádné případy, kdy by k této situaci došlo.

Mezinárodní řidičský průkaz má dvě různé podoby. První verze je „vídeňská“ – platí třicet let, a to ve všech státech EU s výjimkou Velké Británie. Dalším typem je tzv. „ženevský“ mezinárodní řidičský průkaz s jednoletou platností napříč všemi zeměmi světa.

Pokud vás během cesty zastaví silniční kontrola, prokážete se policistovi oběma řidičskými průkazy. Na webu UAMK je uvedeno, že některé státy oficiálně vyžadují oba typy řidičských průkazů. Například v Albánii a etnické části Srbska. Ruští policisté vyžadují evropský průkaz přeložený do ruštiny, mezinárodní uznávají. S požadavkem na předložení mezinárodního řidičského průkazu se setkáte také v některých řeckých autopůjčovnách.

Mezinárodní řidičský průkaz vám vydá pracoviště evidence řidičů na obecním úřadě s rozšířenou působností. Budete potřebovat platný řidičský průkaz, doklad totožnosti a fotografii. Zaplatíte-li správní poplatek, pak vám úředník vydá průkaz na počkání.

Fotografie