Články & návody

Js-truckparts.cz - Truck Shop - zástěrky, spoilery, osvětlení - vše pro truck na jednom místě.

Autopůjčovna Smíšovský - Půjčovna dodávek i osobních aut Brno.

Logbookie - GPS lokace vozidel.

Otevreniauta.cz - NON-STOP nouzové otevírání všech typů aut v Brně

Spedice Ostrava Joppa Logistics s.r.o - mezinárodní doprava a spedice.

DoKurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů po celé ČR. Přidání kurzu zdarma.

Repase vstřikovačů - repase vstřiků za nejnižší ceny.

Autopujcovnaraus.cz - půjčovna střešních boxů, nosičů kol, nosičů lyží a sněhových řetězů.

Autodilyadoplnky.cz - prověřená tažná zařízení. Možnost montáže.

Fermatmachinery.com - Bazarové brusky skladem.

Havenets s.r.o. - servis datových sítí v Praze a okolí.

Kupujete dodávku? Poradíme, jak vybrat

Proč dodávku?

Nejprve si ujasněte, jestli skutečně potřebujete dodávku. Pokud vám osobní automobil nestačí a potřebujete převážet větší náklad, je to sice jedna z variant – ale nestačil by vám třeba pick-up? Ten je pořád oblíbenou možností a zajímavým křížencem mezi osobním vozem a dodávkou.

Jestliže jste rozhodnuti, že potřebujete skutečně velké auto, tak se při pročítání inzerátů zaměřte na to, jak jsou dané vozy velké, kolik toho uvezou, jak jsou výkonné, jak jsou staré, kolik kilometrů mají najeto a jak jsou na tom po technické stránce. Zauvažujte také, jaká velikost už je pro vás nadbytečná a jakou kapacitu nákladního prostoru skutečně potřebujete a využijete. Kupovat cokoliv většího, co nepotřebujete, znamená jen zbytečně vyšší investici.

Velikost a kapacita

Nyní se na velikost a kapacitu podíváme blíže, protože jde skutečně o zásadní parametry pro výběr dodávky. Existují totiž malé dodávky a pak ty naprosto obří. Na menší dodávce oceníte, že pojme vše, co do ní nejspíš potřebujete naložit, je obvykle pětimístná (takže může posloužit i pro rodinné cesty) a zaparkujete či manévrujete s ní mnohem lépe než s obrovskou dodávkou. Velké dodávky mají výhodu obřího nákladového prostoru, kam se toho vejde spoustu. Ale pokud máte někde zaparkovat, projet úzkou uličkou a jet v nepřehledném provozu, může to být zvlášť pro méně zkušeného řidiče dost složité. Na druhou stranu – takovou dodávku si klidně můžete nechat přestavět na obytnou a využívat ji k cestování.

Nosnost

Neopomeňte také to, že s velikostí dodávky obvykle souvisí její nosnost. Zajímejte se tedy, jakou váhu dokáže dodávka uvést a jestli vám to bude postačovat. Pokud plánujete přepravovat těžší zboží, potřebujete dodávku s vyšší nosností. Dodávky s nižší nosností jsou vhodné spíše pro lehčí náklad.

Pohonné hmoty

Většině lidí není jedno, na co jejich dodávka jezdí. Motoristé se obvykle dělí na dvě nesmiřitelné skupiny – milovníky benzinu a zarputilé prosazovače nafty. Každé palivo má své výhody a nevýhody. Ale co se týká dodávek, tak je pravdou, že většina jich jezdí na naftu. Seženete samozřejmě i benzínové kousky, ale výběr je menší (zvlášť hledáte-li už ojetou dodávku). Platí, že dodávky s benzínovým motorem jsou obvykle levnější, ale mají menší výkon a jsou méně ekonomické. Oproti tomu dieselové motory jsou výhodnější pro delší cesty (na těch krátkých doslova trpí) a dodávky s nimi jsou o něco dražší (ale cena záleží i na mnoha dalších faktorech).

Elektrododávka

A co takhle elekromobil, tedy elektrododávka? To sice v dnešní době není tak obvyklé, ale i takové se už vyrábějí. Pokud je pro vás tedy na prvním místě ekologie, nikoliv výkonnost vozidla a ujetá vzdálenost, můžete zvolit elektromobilní dodávku.Nevýhodou je o hodně vyšší cena a nutnost často dobíjet baterii.

Přečtěte si také Proč je důležité pravidelně jezdit s autem do servisu? nebo Auto pro náctileté i důchodce. Víte, co můžete potkat na silnici?

Fotografie