Články & návody

Js-truckparts.cz - Truck Shop - zástěrky, spoilery, osvětlení - vše pro truck na jednom místě.

Autopůjčovna Smíšovský - Půjčovna dodávek i osobních aut Brno.

Logbookie - GPS lokace vozidel.

Otevreniauta.cz - NON-STOP nouzové otevírání všech typů aut v Brně

Spedice Ostrava Joppa Logistics s.r.o - mezinárodní doprava a spedice.

DoKurzu.cz - databáze rekvalifikačních kurzů po celé ČR. Přidání kurzu zdarma.

Repase vstřikovačů - repase vstřiků za nejnižší ceny.

Autopujcovnaraus.cz - půjčovna střešních boxů, nosičů kol, nosičů lyží a sněhových řetězů.

Autodilyadoplnky.cz - prověřená tažná zařízení. Možnost montáže.

Fermatmachinery.com - Bazarové brusky skladem.

Havenets s.r.o. - servis datových sítí v Praze a okolí.

Technická kontrola vozidel

Blíží se konec platnosti technické kontroly vašeho vozidla? Pak byste měli zbystřit. STK neboli technická kontrola vozidel je jedno z oprávnění umožňující provoz daného vozidla, které nařizuje zákon. Jeho nedodržování se přísně trestá. Jak tedy na STK a jak funguje nová služba STK na dálku?

Co sebou potřebuji na STK?

Pokud vyrazíte se svým vozem na pravidelnou kontrolu, je nutné si sebou vzít další dokumenty, které potřebují pracovníci STK. Ač dnes většinou postačí pouze velký technický průkaz, je dobré si připravit také osvědčení o registraci vozidla nebo osvědčení o technickém průkazu, neboli malý techničák, dále pak osvědčení o měření emisí, pokud je vyžadováno podle § 41 zákona č. 56/2001 Sb. ve znění pozdějších předpisů, protokol o měření emisí, pokud je vyžadováno podle § 41 zákona č. 56/2001 Sb. a je možné vzít i protokol o předchozí prohlídce, na jejímž základě je prováděna opakovaná technická prohlídka.

Jak je ale uvedeno výše, pokud sebou vezmete pouze velký techničák, mělo by to stanici STK stačit.

Do kdy platí STK?

Každá kontrola má omezenou platnost. Rozdíly bývají mezi novými a ojetými vozy. Jestliže vlastníte nový vůz, můžete vyrazit na technickou kontrolu až po čtyřech letech provozu. Po této lhůtě, nebo u ojetých vozů, je tato kontrola prováděna cyklu dvou let. Kupujete-li si tedy ojetý automobil, vždy počítejte s dvouletou kontrolou.

Kde si ověřím platnost STK?

Platnost je uvedena na zadní registrační značce automobilu nebo v technickém průkazu. Je třeba dodržet přesný termín. Pozor ale na mýtus, kterým se řídí většina řidičů. Termín není měsíc a kalendářní rok, ale přesné datum. Řada řidičů se totiž domnívá, že kontrolu je nutné provést do konce vyznačeného měsíce, což není tak úplně pravda. Přejíždějte tak raději s předstihem, abyste zabránili případnému omylu.

Kam na STK?

Místo trvalého bydliště dříve rozhodovalo o místě k provedení technické kontroly vozidla. Dnes už tato povinnost není, takže své vozidlo můžete nechat překontrolovat kdekoliv. Například STK Olomouc nabízí i další služby, jako například měření emisí nebo STK na dálku.

STK na dálku

V jednoduchosti je krása. Nechte svou STK na odbornících a nemusíte se o nic starat. STK Olomouc nabízí odvoz vašeho automobilu, provedení technické kontroly a zpětné odvezení automobilu na předem určené místo. Vy se tak nemusíte o nic starat a váš automobil můžete další dva roky provozovat na silnici. Pokud například nestíháte nebo se necítíte na návštěvu STK, můžete využít této služby, která vám ušetří nejen čas. Více informací o této službě najdete na stknova.cz.

Co se na STK kontroluje?

Kontrola na STK obnáší řadu konkrétních úkonů, které je třeba při každé kontrole automobilu projít. Stanice by měla kontrolovat řízení a geometrii, identifikace vozu podle jeho vin a shodnost s ostatními evidencemi, brzdový systém – kontroluje se také účinnost brzd, stav podvozku a jeho částí, stav koroze se kontroluje také na karoserii, motor a jeho výkon, měření emisí je součástí kontroly STK, výfukový systém, funkčnost bezpečnostních pásů, airbagů, povinné výbavy a další. Splní-li váš automobil uvedené kontroly, pak je uschopněn na další dva roky k provozu po pozemních komunikacích.

Měření emisí

Další mýtus koluje o měření emisí. Registrační značka totiž dříve nesla dvě samolepky, tedy červenou a zelenou. Ale zelená již z RZ zmizela. To však neznamená, že odpadá emisní kontrola, kterou právě zelená samolepka potvrzovala. Opak je pravdou. Nejprve se provádí kontrola emisí a až poté vozidlo přejede na technickou kontrolu svého stavu. Kontrola tak probíhá stále, jen již není nutné dolepovat samolepku.

Fotografie